برنامه ريزی بازاريابی يکی از مهم ترين و کار آمدترين ابزار بازاريابی به منظور پيشرفت هر نوع کسب و کاری می باشد. برنامه ريزی به تنهايی و به خودی خود عامل موفقيت سازمان يا محصول در بازار نمی شود.

برنامه­ریزی بازاریابی شامل سه نوع برنامه­ریزی بلندمدت (استراتژیک)، میان مدت و کوتاه مدت هست. نوع کوتاه مدت و میان مدت شامل برنامه های عملیاتی است. از طریق برنامه­های کوتاه مدت که در نهایت طراحی می­شود می­توان فعالیت­ها را نظارت و ارزیابی نمود.

با استفاده از برنامه بازاریابی می­توان موقعیت سازمان را نسبت به دیگر رقبا اندازه گرفت و می­تونید به اهدافی که از بازاریابی مدنظرتون هست دست پیدا کنید.

بعد از اینکه برنامه بازاریابی طراحی شد بایستی آن­را اجرا نموده و نتایج بدست آمده را با اهدافی که مدنظرتان بوده مقایسه کنید و به این طریق از میزان موفقیت در کار مطلع خواهید شد.

پس از برنامه ریزی بازاریابی نوبت به برنامه ریزی برای فروش می­رسد. تبدیل شدن به یک فروشنده ماهر اتفاقی نیست، بلکه نیازمند رعایت نکات ریز و درشتی است که در اینجا به تعدادی از مواردی که اکثر فروشندگان با آن مواجه می­شوند اشاره می­کنیم.

  • توضیحاتی که در رابطه با هر یک از محصولات یا خدمات سازمان برای مشتری بیان کنید همواره مرور و بررسی کنید. همین نکات به ظاهر ساده موجب موفقیت یا شکست در فرایند فروش خواهد بود
  • تا زمانی که مشتری در مورد قیمت کالا سوالی نپرسیده در این مورد حرفی نزنید. اگر کسی تصمیم به خرید داشته باشد خود این سوال را خواهد پرسید. هم چنین می­توانید قبل از اعلام قیمت، از مشتری سوال کنید تا چه حد قادر به پرداخت بودجه است و متناسب با پاسخی که دریافت می­کنید کالاهایی را به وی معرفی کنید.
  • به مشتری اجازه دهید در مورد آنچه مدنظرشان هست و مورد نیازشان هست صحبت کنند. به دقت به سخنان آن­ها گوش دهید و سپس با پرسیدن سوالات، بهتر متوجه خواسته آنان شوید تا بتوانید راحت تر به مشتری در انتخاب محصول مناسب یاری رسانید.
  • در صورت مواجه شدن با مشتری که سوالات زیادی در موردمحصول می­پرسد، به این توجه کنید که به خرید تمایل دارد بنابراین به پرسش­های او با دقت و حوصله پاسخ بدهید. شما باید به خریداران کمک کنید تصمیم درستی بگیرند وآنچه مورد نیازشان هست خریداری کنند.
  • آخرین بخش فرآیند فروش، نهایی سازی فروش است. بعضی خریداران برای خریدن یا نخریدن محصول مردد هستند. به وی کمک کنید بتواند درست فکر کند و تصمیم بگیرد. این قسمت از فرآیند فروش بسیار مهم است چون موجب بالا رفتن میزان فروش در این مرحله هست.
  • اگر مشتری برای شکایت نزد شما برگشت سعی کنید او را آرام کنید و اگر مشکل از جانب شما بوده مسئولیت آن­را برعهده بگیرید.
  • اگر قرار است کادر دیگری مسئولیت فروش را بر عهده بگیرند، در استخدام چنین افرادی دقت کنید. فروشندگان مستعد، کار خود را دوست دارند، مسئولیت پذیر هستند، اعتماد به نفس و انگیزه کافی برای انجام وظیفه خود دارند. آنان احترام به مشتری را به عنوان یکی از اصلی­ترین ارکان شغل خود رعایت می­کنند. چنین افرادی به دنبال انجام کارهای چالشی و سخت هستند و ناملایماتی که برای آنان پیش می­آید را به عنوان فرصتی برای کسب تجربه و پیشرفت بیشتر می­بینند. با پرسیدن سوالات مناسب هنگام مصاحبه­های استخدامی قادر هستید چنین ویژگی­هایی را در کارجویان جستجو کنید.